Aktualności
WÓJT GMINY ROZOGI
SOŁECTWO  KSIĘŻY LASEK
przy współpracy  
GMINNEGO   OŚRODKA   KULTURY
w ROZOGACH
ZAPRASZAJĄ   NA  FESTYN  pn;

 

„FESTYN TRADYCJI EKOLOGICZNYCH
w KSIĘŻYM LASKU”

 
dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie
w dniu 27 lipca 2014 r. o godz. 14 °°
na placu świetlicy wiejskiej w Księżym Lasku
 
Część artystyczna:
*  Zespół   „Babskie  Olekanie”
*  Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie”
*  Zespół „Klonowskie Kurpsianki”
Część ekologiczna:
*   konkurs wiedzy ekologicznej
*   wystawa ekologiczna
Degustacja potraw tradycyjnych i regionalnych.
Godz. 18°° - 22°° - Zabawa taneczna, którą poprowadzi
                                Zespół  muzyczny „KIKS ”
ZAPRASZAMY

 
 
 

Zapraszam do wzięcia udziału w spotkaniu z Prezesem Lokalnej Grupy Działania „Brama Mazurskiej Krainy” Panem Krzysztofem Margolem poświęconym możliwościom pozyskiwania środków w ramach Programu LEADER.

            Spotkanie odbędzie się w dniu 27  lutego 2014r. o godz. 1000 w Gminnym Ośrodku Kultury w Rozogach.

Podczas spotkania omówione zostaną następujące tematy:

  1. Informacja nt.  aktualnych działań LGD „Brama Mazurskiej Krainy”  w zakresie realizacji Programu LEADER
  2. Priorytety w Lokalnej Strategii Rozwoju LGD „Brama Mazurskiej Krainy”
  3. Prezentacja dobrych praktyk – ciekawe „małe projekty”
  4. Konsultacje społeczne aktualizacji LSR na okres 2014-2020
  5. Oferta LGD – pomoc w przygotowywaniu wniosków, przygotowywaniu uzupełnień i poprawek oraz w rozliczaniu wniosków
  6. Programy finansowania rozwoju wsi i inicjatyw realizowanych na obszarach wiejskich (Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – „Razem możemy więcej”, Fundacja NIDA pożyczki na realizację „małych projektów”, pożyczki dla organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą, Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży „Równać szanse”, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Obywatele dla Demokracji).

 

                                                                                                         /-/ Wójt Gminy

                                                                                                            Józef Zapert

 

Podczas spotkań upowszechniane będą materiały informacyjne i promocyjne LGD (kwartalnik, ulotki, foldery).

Zbierane będą informacje do bazy danych: twórcy ludowi, rzemieślnicy, muzycy, bajarze,  produkty lokalne, produkty regionalne, ciekawostki regionalne, legendy, etc..

Upowszechniane będą ankiety w ramach konsultacji społecznych aktualizacji Lokalnej Strategii Rozwoju na nowy okres finansowania 2014-2020

 

Lokalna Grupa Działania „Brama Mazurskiej Krainy”

Plac Wolności 1, 13-100 Nidzica

tel/fax 89 625 43 37,  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.lgdbmk.pl

NIP 984-017-75-21, Regon 280124765


 

 
 

Wywiad z dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach
Panią Hanną Łukowską.

W jaki sposób GOK podejmuje współpracę z młodzieżą?
   W chwili obecnej są dwie formy współpracy z młodzieżą. Pierwsza grupa to tzw. „Teatr Ognia”, gdzie młodzież poznaje techniki tańca z wykorzystaniem palących się sprzętów. Taniec ten wywodzi się z Nowozelandzkiej tradycji – POI. Zajęcia tańca z ogniem mają na celu poprawienie koncentracji, zręczności oraz ogólną kondycję fizyczną uczestników.
Do prowadzenia zajęć, jak również do spektaklu wykorzystywana jest ostra muzyka rockowa, bądź też metalowa. Zajęcia te odbywają się w każdą środę .Prowadzi je zatrudniony w tym celu instruktor.Drugą formą zajęć dla młodzieży są warsztaty plastyczne, w których chętnie uczestniczą. Prowadzone są przez wykwalifikowanego instruktora /plastyka/. W trakcie tych warsztatów młodzież poznaje różne techniki i formy w dziedzinie plastyki.

Jak na to reagują młodzi ludzie, czy chętnie się angażują?
    Reakcja młodzieży jest różna. Najczęściej są to te same osoby. Ciężko natomiast jest pozyskać nowe osoby. Proponowana forma współpracy nie bardzo ich interesuje. 

Jakie umiejętności chcą rozwijać takimi zajęciami?
    Uczestnicząc w zajęciach , które prowadzone są przy GOK rozwijają umiejętności plastyczne i taneczne. Zajęcia plastyczne prowadzone są od kilku lat, dlatego też mają już swoje efekty w postaci prac wykonywanych różnymi technikami, natomiast zajęcia „ tańca ognia” prowadzone są dopiero od listopada więc na efekty należy jeszcze poczekać.

Jak wyglądają takie zajęcia/spotkania?
    Prowadzą  je wykwalifikowani instruktorzy posiadający wiedzę oraz doświadczenie w pracy z młodzieżą. Obie formy zajęć są bezpłatne. Praca na każdych z nich jest indywidualna i ma inny charakter. Młodzież, która przekonała się do takiej formy spędzania wolnego czasu, lubi te zajęcia i chętnie w nich uczestniczy.
Czy w szkołach na terenie gminy był sondaż potrzeb młodzieży?
    Taki sondaż nie był przeprowadzany. Do współpracy zachęcaliśmy młodzież indywidualnie, podczas rozmów, w trakcie których diagnozowane były ich zainteresowanie i potrzeby.

Jakie są plany na współpracę z młodzieżą w przyszłości?
    Jesteśmy otwarci na ich propozycję i współpracę .  Celem naszej pracy jest rozwijać ich zainteresowania i angażować ich w życie środowiska lokalnego.
Czy w GOK – u jest długoterminowy plan współpracy z młodzieżą, czy jest jakaś strategia?
    Wcześniej był taki plan współpracy, byli nawet wyznaczeni liderzy do takich działań. Zawiązało się  „Rozowskie centrum młodych” w którym działali młodzi ludzie. Na spotkaniach z nimi wspólnie wybieraliśmy takie zajęcia , które miały rozwijać ich zainteresowanie, ale nie wszyscy wytrwali do końca. W ramach tych zajęć odbyły się  np. kursy komputerowe oraz inne stałe formy, lecz mino zapewnień nie wszyscy uczestniczyli w tych zajęciach. W moim rozumieniu co niektórzy  uczestniczyli w nich na siłę, przychodzili z przymusu, zobowiązania. Dalsze prowadzenie tego nie miało sensu. Teraz robimy to na bieżąco.

Czy Pani zdaniem środki finansowe są wystarczające?
    W chwili obecnej mamy ograniczony budżet więc środków jest mało , ale gdyby potrzebne były inne formy zajęć na pewno sprostalibyśmy ich oczekiwaniom.  

Jak się Pani pracuje z młodzieżą?
    Praca z młodzież spełnia moje oczekiwanie. Ci którzy na co dzień odwiedzają GOK to wesoła grupa, łatwo nawiązać z nimi kontakt. Marzeniem moim jest, aby takich osób było coraz więcej i zechcieli uczestniczyć w tym co się im proponuje. Jestem otwarta na ich propozycje współpracy, w ramach której mogą powstać inne ciekawe formy zajęć.


Wywiad przeprowadziła Klaudia Gaik


 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 4